![]() |
Uchwała nr XVIII/142/12Rady Gminy Choceńz dnia 31 sierpnia 2012w sprawie przyjęcia „Planu gospodarowania odpadami zawierającymi azbestNa podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 6 ustawy z dnia 8 marca 1990 r., o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.),
Uchwała nr XVIII/142/12
Rady Gminy Choceń
z dnia 31 sierpnia 2012
w sprawie przyjęcia „Planu gospodarowania odpadami zawierającymi azbest
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 6 ustawy z dnia 8 marca 1990 r., o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.),
Rada Gminy
uchwala, co następuje:
§ 1
Przyjmuje się „Plan gospodarowania odpadami zawierającymi azbest”, który stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Choceń.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej.
Przewodniczący Rady Gminy
Piotr Lewandowicz
Załącznik nr 1
do Uchwały Nr XVIII/142/2012
Rady Gminy Choceń
z dnia 31 sierpnia 2012 r.
WSTĘP
Czas użytkowania płyt azbestowo – cementowych został określony przez producentów na 30 lat. Dotyczy to jednak wyrobów prawidłowo zamontowanych, malowanych farbą akrylową, konserwowanych co 5 – 7 lat. Jednak tak zamontowanych płyt azbestowo – cementowych jest niewiele. Najczęściej były montowane systemem gospodarczym. Oprócz płyt azbestowo – cementowych w budownictwie wykorzystywano również rury azbestowo – cementowe do wykonywania instalacji wodociągowych i kanalizacji oraz jako przewody kominowe i zsypy w budynkach wielokondygnacyjnych.
W 1997 r. wprowadzono w Polsce ustawę o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest. Wyniku realizacji zapisów tej ustawy aktualnie w Polsce uzyskano:
- zaprzestanie produkcji i przetwarzania przez wszystkie zakłady wyrobów zwierających azbest (z wyjątkiem, których lista publikowana jest w rozporządzeniach),
- zakończenie obrotu azbestem i wyrobami zawierającymi azbest,
- wejście w życie formalnego zakazu stosowania azbestu i wyrobów zawierających azbest.
Według danych posiadanych przez Urząd Gminy na terenie gminy zinwentaryzowano ok. 300 budynków posiadających pokrycie dachowe zawierające azbest około 180 m2 każdy (razem 54.000 m2), a w miejscowościach Szatki, Skibice, Śmiłowice zamontowanych jest ok. 8,874 km rur wodociągowych cementowo – azbestowych.
Regulacje dotyczące wyrobów azbestowych obejmują wszystkie etapy tj. począwszy od demontażu, poprzez pakowanie, monitoring, przemieszczanie i transport a skończywszy na bezpiecznym składowaniu. Odpady te unieszkodliwia się przez ich składowanie.
Prace związane z usuwaniem wyrobów azbestowych na terenie powiatu włocławskiego mogą wykonywać podmioty gospodarcze, które uzyskały wymagane prawem ochrony środowiska decyzje w zakresie usuwania wyrobów zawierających azbest – jako wytwórcy odpadów niebezpiecznych.
Odpady azbestowe deponowane mogą być na składowisku:
- odpadów przemysłowych PPHU „IZOPOL” S.A. w Trzemesznie k. Gniezna,
- ECO-POL sp. z o. o. Składowisko Odpadów Niebezpiecznych w Małociechowie, gm. Pruszcz,
- Centrum Gospodarki Odpadami Azbestu i Recyklingu „CARO” ul. Bohaterów Monte Casino 4/12, 22-400 Zamość,
CELE I KIERUNKI DZIAŁANIA
Podstawową metodą unieszkodliwiania odpadów zawierających azbest jest ich składowanie. Często wysokie koszty transportu i unieszkodliwiania tych odpadów uniemożliwiają właścicielom nieruchomości podejmowanie jakichkolwiek działań związanych z ich wymianą. Obecnie gmina uczestniczy w realizacji programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska mającego na celu unieszkodliwianie azbestu. W ramach dotacji można zrealizować przedsięwzięcie polegające na demontażu, zbieraniu, transporcie oraz unieszkodliwianiu lub zabezpieczeniu odpadów zawierających azbest. Z programu do 2012 roku skorzystało 49 osób.
Działania gminy na rzecz likwidacji odpadów niebezpiecznych zawierających azbest:
wymiana rur wodociągowych cementowo – azbestowych, rozpowszechnianie informacji na temat zagrożeń powodowanych przez azbest oraz wyroby azbestowe za pomocą lokalnych mediów, organizowanie dla mieszkańców edukacji ekologicznej w zakresie postępowania z opadami zawierającymi azbest, udostępnianie mieszkańcom bazy informacyjnej o firmach specjalizujących się w usuwaniu tego typu odpadów, korzystanie ze wsparcia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska lub innych programów w zakresie unieszkodliwiania azbestu.
metryczka
Opublikował: Hania Gołębiewska (12 września 2012, 08:47:03)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1284