![]() |
Zarządzenie nr 135/2016Wójta Gminy Choceńz dnia 23 marca 2016w sprawie ujednolicenia zasad rozliczeń podatku od towaru i usług w Gminie Choceń
Zarządzenie nr 135/2016
Wójta Gminy Choceń
z dnia 23 marca 2016
w sprawie ujednolicenia zasad rozliczeń podatku od towaru i usług w Gminie Choceń
Na podstawie : art. 15 ust.1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U.2011.177.1054 z dnia 2011.08.26 ze zm.) oraz Zarządzenia Wójta Gminy Choceń Nr 218/13 z dnia 30 września 2013 roku
Wójt Gminy
Zarządza, co następuje:
§ 1
Dokonuję się aktualizacji „Instrukcji w sprawie wystawiania faktur VAT i prowadzenia ewidencji i rejestrów sprzedaży i zakupów towarów i usług dla celów rozliczenia podatku od towarów i usług” zgodnie z załącznikiem nr 1.
§ 2
Wykonanie powierza się kierownikom samorządowym jednostkom organizacyjnym.
§ 3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem pojęcia i podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej.
Wójt Gminy
Roman Nowakowski
Załącznik nr 1
do Zarzadzenia Wójta Gminy nr 135/16 z dnia 23 marca 2016 roku
Aktualizacja
„Instrukcji w sprawie wystawiania faktur VAT i prowadzenia ewidencji i rejestrów sprzedaży i zakupów towarów i usług dla celów rozliczenia podatku od towarów i usług.
§ 3 Pkt.1 zmienia się i otrzymuje brzmienie:
Faktura stwierdzająca sprzedaż towarów i usług powinna zawierać wszystkie elementy, o których mowa w ustawie VAT art.106e.
Faktura powinna zawierać m. innymi:
1.Datę wystawienia,
2.Kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę,
3.Imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
4.Numer, za pomocą, którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt.24 lit.a,
5.Datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art.106b ust.1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury,
6.Nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
7.Miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
8.Cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto),
9.Stawkę podatku,
10.Wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto),
11.Kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
12.Kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie,
13.Imię i nazwisko osoby wystawiającej fakturę upoważnionej przez Wójta Gminy Choceń,
14. Termin płatności należności .
§ 3 pkt.3 zmienia się i otrzymuje brzmienie:
Zgodnie z Art.106i fakturę wystawia się nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.
§ 3 pkt.4 zmienia się i otrzymuje brzmienie:
Do każdej sprzedaży towaru lub usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych należy wystawić fakturę VAT, za wyjątkiem usług stołówki w placówkach oświatowych wymienionych w art.43 ust.9 ustawy, prowadzonych przez te placówki, udostępnianych wyłącznie dla uczniów, studentów innych podopiecznych oraz nauczycieli i personelu (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 04 listopada 2014r).
W § 3 dodaje się pkt.5
5. Wszystkie odpłatne czynności jednostek wymienionych w Załączniku nr 1 do Zarządzenia nr 218/13Wójta Gminy Choceń z dnia 30.09.2013r, na rzecz Gminy Choceń (i na odwrót) , a także odpłatne czynności dokonywane pomiędzy samymi tymi jednostkami ( w tym dostawa i refakturowanie mediów), dokumentowane powinny być notą księgową i nie powinny być ujmowane w ewidencjach sprzedaży ani w cząstkowych deklaracjach VAT-7 składanych przez te jednostki w Gminie.
W przypadku transakcji gdzie stroną będzie inna jednostka samorządu terytorialnego wystawia się fakturę, której wartości sprzedaży ująć należy w ewidencji sprzedaży oraz w cząstkowych deklaracjach VAT-7.
W § 5 do pkt.3 dodaje się:
Dla numeracji faktur dokumentujących sprzedaż wody i ścieków stosuje się numer kolejny, rok, inicjały osoby wystawiającej fakturę upoważnionej przez Wójta Gminy Choceń,
np. 1/2016/BA.
W § 5 pkt.4 zmienia się i otrzymuje brzmienie:
Gmina Choceń posługuje się dla celów rozliczenia VAT numerem identyfikacyjnym NIP 8882959601 nadanym przez Urząd Skarbowy we Włocławku.
Faktury wystawiane przez jednostki organizacyjne (faktury sprzedaży) w miejscu „SPRZEDAWCA” powinny zawierać dane identyfikacyjne Gminy Choceń – jej nazwę, adres, i NIP. Natomiast w miejscu „WYSTAWCA” należy umieścić dane identyfikacyjne jednostki organizacyjnej- jej nazwę i adres.
Faktury VAT dokumentujące nabycie towaru i usług (faktury zakupowe) powinny być wystawione na podatnika tj. Gminę Choceń nr NIP 8882959601. Na fakturach zakupowych jako „NABYWCA” określa się Gminę Choceń wraz z numerem NIP, natomiast „ODBIORCA” posiada dane jednostki organizacyjnej.
Zmienia się § 6, który otrzymuje brzmienie:
1.Zobowiązuje się jednostki organizacyjne Gminy Choceń do prowadzenia cząstkowych ewidencji sprzedaży za poszczególne miesiące rozliczeniowe. Ewidencja dokonywanej sprzedaży powinna być prowadzona zarówno na podstawie wszystkich wystawianych przez jednostkę faktur, jak i na podstawie innych dokumentów niż faktury. Ewidencja sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej może być prowadzona np. na podstawie kwitariuszy wydawanych obiadów w stołówce szkolnej lub zestawień przypisów księgowych odnośnie czynszu najmu.
Prowadzone rejestry sprzedaży, w których należy ujmować wystawione faktury VAT wg. zasad określonych w art.27 pkt.4 ustawy, powinny zawierać:
a) Numer kolejny w rejestrze,
b) Numer kolejny faktury,
c) Datę dokonania dostawy towaru, lub wykonania usługi lub datę mania zapłaty,
d) Datę wystawienia faktury,
e) Nazwę oraz adres nabywcy,
f) Podstawę opodatkowania wg stawek VAT ( kwota netto),
g) VAT należny-z wyszczególnieniem stawek podatku,
h) Sprzedaż zwolnioną z VAT,
i) Ogólną sumę danych określonych w pkt.f-h (kwota brutto),
j) Kwotę podatku VAT,
k) Zestawienie wg klasyfikacji budżetowej.
2. Zobowiązuje się jednostki organizacyjne Gminy Choceń do prowadzenia cząstkowych ewidencji zakupowych za poszczególne miesiące rozliczeniowe. Ewidencja dokonywanych zakupów powinna być prowadzona wyłącznie na podstawie otrzymywanych faktur, z których zgodnie z ustawą VAT przysługuje prawo do odliczeń podatku naliczonego.
Prowadzone rejestry zakupów powinny zawierać:
a) Numer kolejny w rejestrze,
b) Numer faktury,
c) Datę otrzymania towaru lub wykonania usługi,
d) Datę wystawienia faktury,
e) Nazwę oraz adres kontrahenta,
f) Podstawę opodatkowania wg. stawek podatku VAT (kwota netto),
g) VAT naliczony- z wyszczególnieniem stawek podatku VAT,
h) Sprzedaż zwolnioną z VAT,
i) Ogólną sumę danych określonych w pkt. f-h (kwota brutto),
j) Kwotę podatku VAT.
3. Zobowiązuje się jednostki organizacyjne Gminy Choceń do doprowadzenia cząstkowych rejestrów faktur korygujących wg. danych ustalonych dla cząstkowych rejestrów sprzedaży faktur z podziałem na miesiące, których dotyczy korekta (za miesiąc uważa się ten, w którym wystawiono pierwotnie fakturę VAT).
4. W celu ujednolicenia numeracji prowadzonych cząstkowych ewidencji sprzedaży i zakupu ustala się następujący sposób ich oznaczenia
a) nazwa rejestru: rejestr zakupu/rejestr sprzedaży,
b) okres którego dotyczy: miesiąc / rok
c) nazwa podmiotu: pełna nazwa gminy /pełna nazwa jednostki,
d) adres jednostki,
e) NIP Gminy.
§ 8 zmienia się i otrzymuje brzmienie:
1.Każda jednostka zobowiązana jest do sporządzenia cząstkowej deklaracji VAT-7 korzystając z aktualnych formularzy deklaracji dla towarów i usług ustalanych przez Ministerstwo Finansów .
2. Sporządzenie cząstkowych deklaracji VAT-7 następuje na podstawie prowadzonych rejestrów sprzedaży i zakupu w złotych i groszach za okresy miesięczne.
3.Każda jednostka organizacyjna zobowiązana jest do przekazania ww. deklaracji wraz z potwierdzoną kopią rejestrów sprzedaży i zakupów do działu księgowości Urzędu Gminy w Choceniu w nieprzekraczalnym terminie do 10 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni wraz z przekazaniem kwoty podatku na rachunek Gminy prowadzonym przez Bank Spółdzielczy w Kowalu o nr 77 9557 006 0011 8239 2000 0001 jeżeli wystąpiła nadwyżka podatku należnego nad naliczonym .
4. Jednostka, w której nie wystąpiła sprzedaż i zakup towarów i usług podlegających zapisowi w rejestrach VAT składa w terminie jw. deklarację cząstkową zerową.
5.W przypadku wystąpienia nieprawidłowości w deklaracji cząstkowej jednostka organizacyjna sporządza niezwłocznie korektę deklaracji cząstkowej do deklaracji pierwotnej wraz z pismem wyjaśniającym przyczynę popełnionego błędu.
6. Zobowiązuje się jednostki do przestrzegania terminu prawa do odliczenia podatku w pierwszym terminie jego powstania.
7.Wielkości przyjęte do rozliczenia podatku od towarów i usług muszą mieć swoje odzwierciedlenie w zapisach księgowych na kontach . Deklaracje cząstkowe, rejestry oraz inne dokumenty związane z rozliczeniem podatku VAT powinny być podpisane przez osobę upoważnioną przez Wójta Gminy Choceń w zakresie podatku VAT.
§ 14 zmienia się i otrzymuje brzmienie:
Zawierając umowy cywilnoprawne wywołujące skutki w zakresie powstania podatku od towarów i usług VAT dana jednostka będąca stroną takiej umowy zobowiązana będzie do używania nazwy: Gmina Choceń , NIP Gminy, oznaczenie danej jednostki zawierającej umowę , oraz jej adres.
Np. Gmina Choceń NIP 8882959601 - Szkoła Podstawowa w Choceniu ul. Sikorskiego 12.
W zawieranych ww. umowach powinien być określony termin zapłaty.
W § 15 dodaje się pkt.3, który otrzymuje brzmienie:
Wszystkie zmiany wynikające ze zmiany przepisów w zakresie Ustawy o podatku od towarów i usług nie wymagają zmiany w Instrukcji w sprawie wystawiania faktur VAT, prowadzenia ewidencji i rejestrów sprzedaży i zakupów dla celów rozliczenia podatku od towarów i usług.
Pracownicy upoważnieni przez Wójta Gminy Choceń do czynności zw. z podatkiem VAT zobowiązani są do bieżącej analizy przepisów prawa w zakresie podatku od towarów i usług, ich zmian i prawidłowego ich stosowania.
W Rozdziale II dodaje się § 16, który otrzymuje brzmienie:
Podatek naliczony w fakturach VAT i odzyskany z Urzędu Skarbowego w roku, w którym został ujęty w rejestrach zakupowych dotyczących rozliczenia podatku od towarów i usług należy traktować jako zmniejszenie wydatków w podziałce klasyfikacji, której dotyczy.
Jeśli podatek VAT został odzyskany po zakończeniu roku budżetowego, którego dotyczył staje się dochodem jednostki budżetowej i należy go przekazać do budżetu jako zrealizowane dochody.
metryczka
Opublikował: Hania Gołębiewska (31 marca 2016, 12:31:01)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 331