Zarządzenie nr 172/2016Wójta Gminy Choceńz dnia 28 lipca 2016w sprawie ustalenia „Regulaminu przeprowadzania przetargów na dzierżawę lub najem nieruchomości stanowiących własność Gminy Choceń”.

Zarządzenie nr 172/2016
Wójta Gminy Choceń
z dnia 28 lipca 2016


w sprawie ustalenia „Regulaminu przeprowadzania przetargów na dzierżawę lub najem nieruchomości stanowiących własność Gminy Choceń”.


Na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 08 marca 1990r o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U.  z 2016 r Nr 446) i art. 37 ust 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r. poz. 1774 ze zm.)
 
Wójt Gminy
zarządza, co następuje:
 
§1.Ustalam „Regulaminu przeprowadzania przetargów na dzierżawę lub najem
      nieruchomości  stanowiących własność  Gminy Choceń”.
 
 §2. Regulamin stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
 
§3. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega publikacji poprzez ogłoszenie
      w  Biuletynie Informacji Publicznej oraz wywieszenie na tablicy ogłoszeń.
 
 
Wójt Gminy
Roman Nowakowski
 
 
Załącznik Nr 1
do Zarządzenia Nr 172/2016
Wójta Gminy Choceń
z dnia 28 lipca 2016 r.
 
Regulaminu przeprowadzania przetargów na dzierżawę lub najem
nieruchomości  stanowiących własność  Gminy Choceń.
 
Rozdział 1
Zasady ogólne.
 
 1. Regulamin przeprowadzania przetargów na dzierżawę lub najem nieruchomości lub ich części stanowiących własność Gminy Choceń zwany dalej Regulaminem określa tryb przygotowywania, organizacji i przeprowadzania przetargów na dzierżawę lub najem nieruchomości stanowiących własność Gminy Choceń.
 
 2. Ilekroć w Regulaminie jest mowa o ustawie należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015, poz. 1774 ze zm.).
 
 3. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 roku w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (t.j. Dz.U. z 2004 Nr 207, poz. 2108 ze zm.).
 
 4. Wójt Gminy sporządza wykaz nieruchomości lub ich części stanowiących własność Gminy Choceń przeznaczonych do dzierżawy lub najem i podaje do publicznej wiadomości na okres 21 dni zgodnie z art. 35 ustawy poprzez wywieszenie go na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy w Choceniu oraz umieszczenie na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy. Ponadto informację o sporządzeniu wykazu podaje się do publicznej wiadomości poprzez publikację w prasie lokalnej.
 
 5. Przetargi na dzierżawę lub najem nieruchomości lub ich części stanowiących własność Gminy Choceń ogłasza Wójt Gminy podając treść ogłoszenia o przetargu do publicznej wiadomości co najmniej 14 dni przed wyznaczoną datą przetargu w następujący sposób:
1.      jeżeli przetarg jest nieograniczony lub liczba osób spełniających warunki ograniczenia jest nieznana, ogłoszenie wywiesza się na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy w Choceniu przy ul. Sikorskiego 4 oraz zamieszcza się na stronie internetowej BIP Urzędu Gminy w Choceniu.
2.      jeżeli przetarg jest ograniczony do ściśle  określonej grupy osób, których nazwiska (nazwy) i adresy są znane ogłoszenie wywiesza się na tablicy ogłoszeń, zamieszcza na stronie internetowej Urzędu Gminy w Choceniu oraz wysyła osobom uprawnionym do udziału w przetargu
 
 6. W ogłoszeniu o przetargu podaje się informacje zawarte w wykazie nieruchomości oraz czas, miejsce i warunki przetargu a w razie ogłoszenia kolejnego przetargu  również terminy przeprowadzania poprzednich przetargów.-
 
 
 7. Wysokość wadium ustala się w następujący sposób:
1) do przetargu na dzierżawę nieruchomości na cele rolne w wysokości rocznego czynszu dzierżawnego,
2) do przetargu na dzierżawę nieruchomości na cele inne niż rolne w wysokości jednokrotnego miesięcznego czynszu dzierżawnego
 
 8. Minimalne postąpienie przy ustalaniu stawki czynszu dzierżawnego wynosi:
1.      nie mniej niż 10 % rocznego czynszu dzierżawnego podanego w ogłoszeniu o przetargu z zaokrągleniem do pełnych dziesiątek złotych
2.      nie mniej niż 10 % miesięcznego czynszu dzierżawnego podanego w ogłoszeniu o przetargu z zaokrągleniem do pełnych dziesiątek złotych
 
 9. Celem przeprowadzanych przetargów jest wybór osoby fizycznej lub prawnej, z którą zostanie zawarta umowa dzierżawy lub najmu nieruchomości.
 
 10. W przetargu nie mogą uczestniczyć osoby wchodzące w skład komisji przetargowej oraz osoby bliskie tym osobom, a także osoby, które pozostają z członkami komisji przetargowej w takim stosunku prawnym lub faktycznym, który uzasadniałby wątpliwości co do ich bezstronności w pracach komisji przetargowej.
 
 11. Oferent zainteresowany dzierżawą lub najmem, powinien przed przystąpieniem do przetargu, zapoznać się z regulaminem przetargów, a także projektem umowy dzierżawy lub najmu.
 
 12. W przypadku odstąpienia uczestnika, który przetarg wygrał, od zawarcia umowy dzierżawy lub najmu nieruchomości będącej przedmiotem przetargu wpłacone przez tę osobę wadium nie podlega zwrotowi.
 
Rozdział 2
Organizacja przetargów i zasady postępowania komisji przetargowej.
 
1.      Przetargi na dzierżawę nieruchomości lub ich części przygotowuje i organizuje stanowisko ds. gospodarki nieruchomościami odpowiedzialne za realizacje tych zadań zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym Urzędu Gminy w Choceniu.
2.      Projekt wykazu nieruchomości lub ich części stanowiących własność Gminy Choceń przeznaczonych do dzierżawy oraz ogłoszenia o przetargu przygotowuje pracownik ds. gospodarki nieruchomościami.
3.      W/w wykaz i ogłoszenie o przetargu przed ich publikacją wymagają akceptacji Wójta Gminy Choceń (przez podpisanie).
4.      Przetarg przeprowadza powołana komisja ds. przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości powoływana przez Wójta Gminy Choceń spośród pracowników Urzędu Gminy.
5.      Komisja przetargowa może przeprowadzić przetarg w składzie co najmniej 3 osobowym w tym przewodniczący komisji przetargowej lub z-ca.
6.      Wszelkie rozstrzygnięcia należące do kompetencji komisji przetargowej w tym rozstrzygnięcie przetargu zapadają większością głosów. W przypadku równej liczby głosów za i przeciw decydujący jest głos przewodniczącego komisji przetargowej lub z-cy. Głosowanie odbywa się bez udziału uczestników przetargu.
7.      W pracach komisji przetargowych nie mogą uczestniczyć :
1)    osoby biorące udział w przetargu,
2)    osoby, których bliscy (w rozumieniu art. 4 ust. 13 ustawy) biorą udział w przetargu,
3)     osoby pozostające z uczestnikami przetargu w takim stosunku prawnym lub faktycznym, który uzasadniałby wątpliwości co do ich bezstronności w pracach komisji przetargowej.
Rozdział 3
Formy przetargów i procedury ich przeprowadzania.
1.     W celu oddania w dzierżawę lub w najem nieruchomości stosuje się następujące formy przetargów:
1)    przetarg ustny nieograniczony,
2)    przetarg ustny ograniczony,
2.      Przetarg ustny nieograniczony odbywa się w terminie i miejscu określonym w ogłoszeniu.
Celem przetargu ustnego nieograniczonego jest uzyskanie jak najwyższej stawki czynszu.
3.      Przewodniczący komisji przetargowej lub upoważniony przez niego członek komisji otwierając przetarg informuje uczestników o:
1)     podstawowych cechach nieruchomości tj. położeniu, oznaczeniu i powierzchni wg danych ewidencji gruntów i budynków,
2)    przeznaczeniu nieruchomości,
3)    stawce wywoławczej,
4)    wysokości minimalnego postąpienia,
5)      terminie wnoszenia i zmiany wysokości opłat,
6)       skutkach uchylenia się osoby wygrywającej przetarg od zawarcia umowy dzierżawy lub najmu,
7)      liczbie osób dopuszczonych do przetargu wymieniając je z imienia i nazwiska (nazwy).
4.      Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferował stawkę czynszu wyższą od stawki wywoławczej o co najmniej jedno postąpienie.
5.      Przewodniczący komisji kończy licytację po trzykrotnym wywołaniu najwyższej z zaproponowanych stawek czynszu i ogłoszeniu z imienia i nazwiska bądź nazwy firmy wygrywającego przetarg.
6.      Po zamknięciu licytacji komisja przetargowa sporządza protokół z przeprowadzonego przetargu. Podpisanie protokołu przez przewodniczącego komisji, członków komisji oraz uczestnika przetargu, który zaoferował najwyższą stawkę kończy przetarg.
7.      Przetarg ustny ograniczony przeprowadza się w następujących przypadkach:
1)      jeżeli przemawia za tym ważny interes publiczny,
2)      jeżeli warunki przetargu mogą być spełnione tylko przez ograniczoną liczbę osób.
8.      Do przetargu ustnego ograniczonego stosuje się odpowiednio przepisy punktu 3, a ponadto:
1)      w ogłoszeniu o przetargu podaje się informację, że przetarg jest ograniczony,
2)      rodzaj ograniczenia,
3)     termin, formę i miejsce złożenia lub okazywania dokumentów potwierdzających spełnienie warunków ograniczenia przetargu.
9.      Osoby zamierzające wziąć udział w przetargu zobowiązane są do złożenia lub okazania
wymaganych dokumentów potwierdzających spełnienie warunków ograniczenia przetargu w terminie, miejscu i formie określonych w ogłoszeniu o przetargu.
10.    Komisja przetargowa dokonuje weryfikacji dokumentów, o których mowa w punkcie 8 ppkt 3 oraz kwalifikacji do uczestnictwa w przetargu w terminie i na zasadach określonych w ogłoszeniu.
11.    Przetarg może się odbyć chociażby do przetargu zakwalifikowano tylko jednego oferenta spełniającego warunki określone w ogłoszeniu o przetargu.
Rozdział 4
Przyjmowanie, rozliczanie i zwrot wadium wniesionego przez uczestników przetargów.
1.     Wadium wnoszone jest w walucie polskiej, w terminie wskazanym w ogłoszeniu o przetargu, przelewem środków pieniężnych na wskazany w ogłoszeniu rachunek Urzędu Gminy w Choceniu.
2.      Wadium osoby wygrywającej przetarg nie podlega zwrotowi ponieważ jest zaliczane na poczet ustalonych w przetargu opłat czynszowych.
3.      Pozostałym uczestnikom wadium zwraca się na pisemny wniosek niezwłocznie, nie później
niż w ciągu 3 dni roboczych po zakończeniu przetargu na rachunki bankowe wskazane przez uczestników przetargu.
4.      W przypadku unieważnienia lub odwołania przetargu wadium zwraca się w sposób określony w punkcie 3.
5.      W przypadku odstąpienia uczestnika przetargu, który przetarg wygrał, od zawarcia umowy
następuje przepadek wadium na rzecz Urzędu Gminy w Choceniu, a przetarg uznaje się za nieważny.
Rozdział 5
Zasady uczestnictwa w przetargu
1. Każdy uczestnik przetargu przed przystąpieniem do przetargu zobowiązany jest do dokonania rejestracji i przedłożenia komisji przetargowej:
1) dowodu wniesienia wadium,
2)      dowodu tożsamości,
3)      w przypadku osób prawnych - aktualnego dokumentu, z którego wynika upoważnienie
dla uczestnika przetargu do reprezentowania osoby prawnej, a w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą- wydruk CEIDG
2.      Jeżeli uczestnika przetargu reprezentuje inna osoba, winna ona przedstawić pełnomocnictwo do uczestnictwa w przetargu.
3.      Dokumenty składane w postępowaniu przetargowym sporządzone w języku innym niż polski powinny być przedkładane wraz z uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski.
Rozdział 6
Postanowienia końcowe
1.     Protokół z zakończonego przetargu stanowi podstawę zawarcia umowy dzierżawy lub najmu.
2.      Podpisanie umowy dzierżawy lub najmu może nastąpić po upływie 7 dni od daty zamknięcia przetargu, przy czym za zamknięcie przetargu uważa się podpisanie w/w protokołu, jeżeli nie wpłynie skarga na czynność związane z przeprowadzeniem przetargu.
 

metryczka


Odpowiada za treść: Hanna Gołębiewska
Opublikował: Hania Gołębiewska (28 lipca 2016, 12:32:58)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 262